Prvá pomoc bábätku pri zástave dýchania

Prvá pomoc pri zástave dýchania bábätka

Narodenie bábätka znamená v rodine veľkú zmenu. Už sa nestaráme len o seba a neriešime len svoje boliestky, ale pozornosť sa upriamuje na malé stvorenie zabalené v perinke. Snažíme sa mu poskytnúť všetku lásku a opateru, akej sme schopní a jeho bezpečnosť je na prvom mieste. No môžu nastať situácie, na ktoré je nutné sa vopred pripraviť. Jednou a určite aj najdôležitejšou z nich je ovládanie prvej pomoci. Aj keď každý rodič dúfa, že tieto informácie nebude nikdy potrebovať, šťastie praje pripraveným.

Nespoliehajte sa na to, že ste prvú pomoc absolvovali pri absolvovaní kurzu na získanie vodičského oprávnenia. Dieťa nie je malý dospelý a preto existujú niektoré odlišnosti pri poskytovaní prvej pomoci dieťaťu a dospelému človeku. Pričom čím je dieťatko menšie, tým sú tieto rozdiely markantnejšie.

Prvú pomoc, tzv. oživovanie, poskytujeme dieťatku, pokiaľ máme podozrenie, že nedýcha. Dodržiavajte túto postupnosť:

  1. Zhodnoťte stav – skontrolujte dýchanie dieťatka, priložte ucho k jeho ústam, ruku položte na bruško. Skúste ho jemne poštipnúť, poštekliť, prehovorte na neho. Pokiaľ nevykazuje žiadne známky reakcie, je dieťatko v bezvedomí.

V takejto situácie je extrémne dôležité, aby ste zachovali chladnú hlavu. Práve od toho môže závisieť, že bude vaše bábätko čoskoro v poriadku.

  1. Spriechodnite dýchacie cesty – položte dieťatko na tvrdú podložku a otvorte mu ústočká. Skontrolujte, či nemá niečo zakliesnené v ústnej dutine, či hrdle. Pokiaľ áno, snažte sa predmet vytiahnuť čo možno najjemnejšie, aby nezapadol ešte hlbšie do krku. Práve z tohto dôvodu nezakláňajte hlavu dieťatka. Hrozí tým riziko, že by sa mohol posunúť hlbšie do hrdla a jeho odstránenie by sa značne skomplikovalo.
  2. Začnite s umelým dýchaním – keď ste odstránili všetko, čo by mohlo brániť dieťatku v dýchaní, pristúpte k umelému dýchaniu. Najprv položte dieťatko na tvrdú podložku. Pokiaľ ide o novonarodené bábätko, nadýchnite sa a obkoleste svojimi ústami jeho nos aj ústa. Pokiaľ už ide o väčšie dieťatko a tento spôsob nie je možný, stačí keď ústami obkolesíte len jeho ústočká. Pri novorodenom bábätku najprv začnite úvodnými vdychmi a to 5x tak, aby ste videli, že sa mu dvíha hrudník. Potom položte 2 prsty do stredu hrudnej kosti, asi 1,5 cm pod pomyselnou spojnicou prsných bradaviek a stlačte 3x. Po tejto sérii už vdychujte len 1x do úst a znova stláčajte 3x hrudník novorodeniatka. Hrudník stláčajte asi do 1/3 hĺbky hrudníka. Takýto postup oživovania použite pri novorodenom bábätku, to je do 28 dní jeho života. Pokiaľ ide o bábätko staršie ako 1 mesiac, po uložení na tvrdú podložku mu zakloňte hlavu. Počet vdýchnutí v jednotlivých sériách je dvojnásobný ako u novorodenca. To znamená, že začnite rovnako 5 vdychmi a následne stlačte 30x hrudník. Potom už pokračujte len vdýchnutím 2x do úst a znova 30x stláčanie hrudníka. Pri dieťatku staršom ako 1 rok už nestláčajte hrudník len dvomi prstami, ale celou hranou jednej dlane. Samozrejme treba brať ohľad na to, že sila, ktorú vynaložíte na stlačenie hrudníka do 1/3 bude menšia, keďže ide predsa len o dieťatko. Frekvencia stláčania hrudníka musí byť minimálne 100x za minútu.
  3. Zavolajte záchrannú službu – cca po 1 minúte vykonávania umelého dýchania, zavolajte zdravotnú záchrannú službu (112, 155). Pokiaľ je však s vami ďalšia dospelá osoba, je ideálne, ak je záchranná služba zavolaná skôr.
  4. Uloženie do stabilizovanej polohy – keď už sa vám podarí, že dieťatko začne samé dýchať, ale stále nereaguje a zostáva v bezvedomí, uložte ho do stabilizovanej polohy. Pri dieťatku stačí, keď ho uložíte na bok a podopriete vankúšom, aby sa neprevalilo naspäť na chrbát.

Teraz už len treba počkať na príchod rýchlej zdravotnej služby.

Na základe týchto pár pravidiel môžete zachrániť život svojho dieťatka. To, že nehody sa v bežnom živote stávajú často nemožno ovplyvniť a zažiť situáciu, kedy dieťa potrebuje poskytnúť prvú pomoc je často nielen pre rodiča hrozným zážitkom. No to, že na takúto situáciu budete aspoň teoreticky pripravení vám môže v krízovej situácii veľmi pomôcť.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 42 Priemer: 2.7]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *