Tvrdnutie brucha počas tehotenstva
Tvrdnutie brucha počas tehotenstva je pomerne časté, no aj tak môže nastávajúce mamičky vystrašiť. Je však dobré vedieť, že sťahy alebo kontrakcie väčšinou neznamenajú žiadnu komplikáciu a ide skôr o odpoveď maternice na akýkoľvek podnet, ako napríklad plný močový mechúr alebo intenzívne cvičenie. V nasledujúcom článku Vám ponukáme niekoľko rád, ako rozpoznať situáciu, kedy treba spozornieť a radšej urýchlene kontaktovať lekára a kedy je stav normálny a nejde o nič vážne.
Prvý trimester
Toto je, dá sa povedať, veľmi citlivé obdobie. U niektorých žien sú slabé kŕče prvým príznakom toho, že by mohli byť tehotné. Tento stav je spôsobený uhniezďovaním oplodneného vajíčka, pri ktorom dochádza k dráždeniu maternice. Odborníci ďalej uvádzajú, že väčšina tehotných žien sa počas prvých 16 týždňov stretne so slabým až miernym tvrdnutím brucha, ktoré je spôsobené hormonálnymi zmenami nastávajúcimi v tomto období. Okrem toho môže byť dôvodom aj výrazné zväčšenie maternice v priebehu prvých dvoch trimestrov.
Druhý trimester
Hovorí sa, že druhý trimester je pre budúce mamičky najpríjemnejším obdobím tehotenstva a najviac si ho užívajú. Rané nevoľnosti už ustúpili a brucho stále nie je také veľké, že by ich obmedzovalo. V tomto období je aj najmenšia pravdepodobnosť kontrakcií maternice alebo iných nepríjemných symptómov. Výnimku tvoria budúce mamičky, ktoré očakávajú dvojičky, keďže maternica rastie omnoho rýchlejšie a proporcie tretieho trimestra dosiahne už v druhom, čo je aj dôvodom, prečo ženám čakajúcim dvojičky hrozí predčasný pôrod.
Tretí trimester
Tretí trimester je obdobie, kedy sa začínajú objavovať tzv. poslíčkovia alebo Braxton Hicksove kontrakcie. Tieto kontrakcie sú podobné tým, ktoré pocítite na začiatku pôrodu, avšak tieto do pôrodu neprechádzajú, nezintenzívňujú sa a po chvíli odoznejú. Ide len o akýsi nácvik maternice na pôrod. Keď pocítite takéto sťahy maternice, sledujte, či samé po chvíľke odoznejú alebo pokračujú.
Kontrakcie, ktoré nepredstavujú problém:
Kontrakcie sa môžu objaviť po sexe, kvôli obsahu prostaglandínov v ejakuláte. O prostaglandínoch je známe, že stimulujú činnosť maternice.
Pocity podobné kontrakciám sa môžu objaviť aj pri plynatosti alebo pri výraznejšej činnosti žalúdka a čriev.
Kontrakcie, pri ktorých by ste mali spozornieť a upozorniť na ne lekára:
Ak máte šesť a viac kontrakcií behom jednej hodiny, venujte tomuto stavu pozornosť, mohlo by ísť o predčasný pôrod.
Ak sú kontrakcie sprevádzané závratmi, točením v hlave alebo sa objaví krvácanie, okamžite treba kontaktovať lekára. V prípade, že tehotenstvo ešte nebolo potvrdené ultrazvukom a objavia sa tieto príznaky, môže ísť o mimomaternicové tehotenstvo, čo je veľmi nebezpečný stav a okamžite treba vyhľadať lekársku pomoc.
Ružový výtok je príznakom predčasného pôrodu, pretože môže signalizovať zmeny vo veľkosti krčka maternice.
Pretrvávajúce kontrakcie sú dôvodom na návštevu gynekológa, najmä ak očakávate dvojičky, v minulosti ste už potratili alebo ste mali mimomaternicové tehotenstvo. Tiež sa majte na pozore, ak vám bol diagnostikovaný skrátený cervix, čiže skrátený krčok maternice.
Bolesti chrbta alebo v bruchu sú dôvodom na pozornosť, najmä ak sa zintenzívňujú a sú sprevádzané nevoľnosťou, zvracaním alebo horúčkou.
Ako uvoľniť kŕče
Prvou pomocou je oddýchnuť si, relaxovať a najmä nestresovať. Taktiež by ste mali vypiť dostatočné množstvo tekutín. Niektorým ženám na uvoľnenie pomáha teplá sprcha alebo ľahký strečing, najmä pri sedavom zamestnaní. Prikladanie teplého termofóru priamo na brucho sa neodporúča, a to najmä v prvom trimestri.
Pri akýchkoľvek obavách radšej vždy kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, pretože ako sami hovoria, radšej viackrát spraviť falošný poplach, ako raz prísť neskoro.
Fotografia: © BigStockPhoto.com