Vedeli ste že…
Bábätká sú fascinujúce. Hovorí sa, že novopečení rodičia viac nepotrebujú televízor. Namiesto neho si dookola obzerajú svojho maličkého potomka. Váš údiv nad jeho dokonalosťou možno umocnia aj tieto zaujímavé fakty.
Novorodenci neplačú, ale kričia. Prvé slzy sa tvoria až po troch týždňoch. Je to preto, že slzné kanáliky ešte nie sú celkom vyvinuté. Niektoré deti dokonca vyronia prvé slzy až vo veku štyroch mesiacov.
Bábätká sa rodia bez kolenného jabĺčka. To sa vyvinie až vo veku šiestich mesiacov.
Novorodenec má viac kostí ako dospelý človek. Mnohé z nich sa postupom času zrastú. Tento proces sa ukončí medzi 18. a 25. rokom života, kedy človek prestáva rásť.
Bábätko sa po prvý krát usmeje, keď má asi jeden mesiac. Skúste sa mu milo prihovárať, možno vás odmení svojím prvým úsmevom.
Bábätká nepočujú tak dobre ako dospelí. Ich sluch sa vyvíja ešte asi mesiac po narodení. Napriek tomu sú schopné rozoznať matkin hlas, ktorý poznajú už z maternice, hneď v momente narodenia.
Aj zrak novorodenca ešte nie je plne vyvinutý. Ostro vidí len 20 – 25 cm od koreňa nosa. Ostatné veci vidí rozmazane. Okrem toho vidí čiernobielo. Rozoznávanie farieb začína postupne od ostrých farieb ako sú červená a oranžová.
Bábätko dokáže dýchať a prehĺtať naraz až do siedmich mesiacov. Okrem toho frekvencia ich dychu je oveľa vyššia než u dospelých. Je to až 40 krát za minútu.
Majú radšej matkin hlas ako otcov. Je to preto, že vo všeobecnosti sa im viac páči ženský hlas. Preto na ne ľudia hovoria vyššie položeným hlasom.
Bábätká majú rýchlejší tep ako dospelí. Normálna srdcová frekvencia u dojčiat je 140 úderov za minútu.
Poznajú váš hudobný vkus. Vaše dieťatko si pamätá hudbu, ktorú počúvalo ešte v maternici. Rozoznáva ju až do štyroch mesiacov. Piesne, ktoré počúvalo počas tehotenstva, ho môžu dokonca aj utíšiť.
Majú tri krát viac chuťových pohárikov ako dospelí. Najviac sa vyvíjajú v treťom trimestri tehotenstva. Predpokladá sa, že práve preto má tehotná žena v tomto období také rozličné chute.
Mozog našich najmenších spotrebuje až 60% celkového príjmu glukózy. To je dôvod, prečo potrebujú tak veľa spánku. Hore vydržia nanajvýš dve hodiny.
Ich potreba spánku je ovplyvnená aj dedičným faktorom. Niektoré bábätká potrebujú 18 – 20 hodín spánku, iné menej. No o všetkých platí, že sa radi budia nadránom. Je to pre nich celkom normálne, hoci by rodičia ešte radi spali.
Hlava bábätka tvorí až jednu štvrtinu celkovej dĺžky jeho tela. (U dospelého človeka je to približne jedna osmina.) Mozog tvorí až 10% celkovej hmotnosti novorodenca.
Váhu, ktorú majú bábätká pri pôrode do pol roka zdvojnásobia a do roka strojnásobia. Ak by takýmto tempom pokračovali, vo veku piatich rokov by mali 450 kg.
V treťom trimestri tehotenstva sa dieťa naučí prízvuk svojho rodného jazyka. Tento prízvuk sa odráža aj v plači novorodenca.
Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto