Dojčenská kolika
Všetky deti plačú. Dávajú tým najavo svoju nespokojnosť a hlad, alebo že sú unavené. Niektoré však plačú oveľa viac.
O dojčenskej kolike hovoríme, keď:
- vaše dieťa bez inej zjavnej príčiny neutíšiteľne plače približne v tom istom čase — zvyčajne v popoludňajších a večerných hodinách,
- plač trvá až tri hodiny alebo dlhšie a plače takto aspoň tri krát do týždňa,
- pri plači priťahuje nohy k brušku a prehýba sa v chrbátiku.
Dojčenská kolika sa vyskytuje zvyčajne od dvoch až štyroch týždňov až do veku štyroch mesiacov. Vyskytuje sa v rovnakej miere u dojčených aj nedojčených detí a rovnako u chlapcov a dievčat. Jednoznačná príčina toho, prečo niektoré bábätká takto plačú, zatiaľ nie je známa.
Poraďte sa s lekárom
Nezabudnite tento problém spomenúť pediatrovi. On najlepšie posúdi, či problémy vášho bábätka nespôsobila zjavná príčina. U malého percenta detí môže byť kolika reakciou na niektorú zložku v strave matky. Ak ide o dieťatko kŕmené umelou výživou, môže ísť o intoleranciu alebo alergiu na kravské mlieko. U niektorých je kolika spojená s gastroezofageálnym refluxom alebo so zvýšenou plynatosťou. U iných ju môže spôsobiť stres, napätie a nervozita v rodine.
Lekárovi pomôže, ak si zapíšete, kedy bábätko plače a ako dlho, prípadne či ste spozorovali možnú príčinu plaču. Stručne si poznačte aj to, ako často a koľko zje, ak dojčíte, tak aj to, čo ste jedli vy. Iste nezabudnite spomenúť, ak ste zaznamenali menší počet pocikaných plienok a zmenu v konzistencii alebo farbe stolice. Lekár skontroluje aj jeho prírastok hmotnosti.
Čo robiť?
Pre rodiča je tento čas veľmi náročný. Nedokáže zistiť príčinu, prečo dieťa plače a cíti sa bezmocný. Keď sa to opakuje niekoľko krát týždenne, je to okrem toho vyčerpávajúce. Pokúste sa nepodliehať pocitom, ktoré vás prepadnú. Myslite na to, že toto obdobie, hoci je veľmi ťažké, nakoniec prejde.
To čo pre dieťatko môžete urobiť, je:
- Pritúľte si ho. Bábätko si nevie samo pomôcť. Ak aj nedokážete zmeniť problém, ktorý ho trápi, môžete ho aspoň potešiť.
- Častejšie ho noste na rukách. Bábätko bude cítiť vašu blízkosť. Vhodné je aj nosenie v šatke. V tejto polohe počuje tlkot vášho srdca, ktorý ho upokojuje.
- Kŕmte ho častejšie. Niektorým deťom pomôže častejšie dojčenie v menších dávkach. Budú jesť menej hltavo a prehltnú menej vzduchu.
- Po kŕmení dbajte na to, aby si odgrglo. Niektorým bábätkám pomáha aj polohovanie na brušku.
- Masírujte mu bruško. Pomáha to znižovať plynatosť čriev. Masírujte jemnými krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek.
- Ak vám lekár odporučil kvapky na zmiernenie plynatosti, podávajte ich bábätku podľa predpisu.
- Ak dojčíte, vynechajte z vašej stravy zeleninu, ktorá nafukuje.
- Pomôcť môže aj pravidelný režim. Dieťa bude pokojnejšie, keď sa naučí, čo ho cez deň čaká.
Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto